AESCULAP AMBULANCEStodůlkyKombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě. |
Z prostorových, provozních i personálních důvodů nejsme schopni zajistit odběry na protilátky Covid19 v prostorách naší ordinace. V časných fázích nemoci (den 1-8) nemusí být protilátky v krvi přítomny a test může být negativní, i když je pacient infikován.
Ministr zdravotnictví sice nabídnul veřejnosti možnost nechat si vyšetřit protilátky u praktického lékaře, ale s námi nikdo dopředu tuto možnost nediskutoval. Vzhledem k tomu, že se posunulo otevření nových ordinačních prostor a v současném provozním provizoriu nejsme schopni splnit technické požadavky pro odběry vzorků, nedokážeme provedení testů v ordinaci nabídnout.
Nadále je možné si nechat vyšetřit protilátky z odběru žilní krve v odběrové místnosti na poliklinice. Test stojí 600 Kč, výsledek je pzpravidla k dispozici druhý den. Test nelze účtovat na pojišťovnu a ani nelze nárokovat bezplatné provedení testu v rámci rizikových profesních skupin. Nicméně se jedná o nejpřesnější možné vyšetření poskytující i informaci o případné prodělané nemoci a ochraně před reinfekcí.
V časných fázích nemoci (den 1-8) nemusí být protilátky v krvi přítomny a test může být negativní, i když infekce již probíhá.
Přehled odběrových mist naleznete na níže uvedeném odkazu:
https://crs.uzis.cz/Antigen
Ukazuje se, že nitrožilní infuze vysokých dávek vitaminu C má nejen preventivní efekt související s podporou imunity, ale představuje i vhodnou léčbu u pacientů s pozitivním nálezem Covid 19
Doporučení Americké kardiologické společnosti (ACC) a Evropské kardiologické společnosti (ESC), kterými se obvykle řídíme, stanoví neměnit zavedenou léčbu inhibitory ACE a sartany. Nestandartní situace ale vyžadují nestandartní řešení....
Tato informace je určena výhradně pro naše pacienty. Pokud mezi naše pacienty nepatříte, obraťte se s žádostí o konzultaci na svého lékaře. Nám prosím nepište ani netelefonujte.
Stručně řečeno, vědci dnes ještě nedokážou zdopovědně říci, co je pro pacienta lepší -pokračovat v účinné léčbě s možným rizikem horšího průběhu infekce Covid 19, nebo léčbu přerušit a léčit jiným způsobem.
Víme, že vstup viru Covid19/SARS2-CoV-3 do buněk se děje přes ACE2 receptor, z čehož je hypoteticky odvozováno, že uživatelé inhibitorů systému renin angiotensin, kteří jej mají touto léčbou up-regulovaný, mohou být ohroženi Covid-19 více. V odborném tisku se objevilo hned několik publikací s touto hypotézou. V tuto chvíli je dopad up-regulace ACE2 a jeho vliv na tíži onemocnění COVID-19 ale jen obtížně ověřitelný.
Některé pokusy na zvířatech ukazují, že léky ze skupiny inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEI) a blokátorů receptoru pro angiotenzin II (ARB, sartany) mohou zhoršovat průbeh infekce Covid 19/SARS2. Léky těchto skupin se používají na léčbu vysokého krevního tlaku, srdečního selhání, onemocnění ledvin apod. Zjednodušeně se dá říci, že obě skupiny léků fungují podobným způsobem. Uvedené léky mají prokazatelný účinek, prodlužují pacientům život anebo zlepšují jeho kvalitu. Jedná se o velmi často předepisované medikamenty, žádný z nich není volně prodejný. Efekt těchto léků na délku a kvalitu života byl opakovaně zdokumentován v mnoha klinických studiích, díky kterým dobře víme jak léky správně předepisovat a dávkovat.
Je znepokojivé, že se na zvířatech, která užívali léky z těchto skupin, projevila větší zranitelnost plicní tkáně virem Covid-19, což je vysvětlováno zmnožením počtu receptorů v plicích. Tato data ale nelze zcela převádět na lidskou populaci. K ověření, zda je podobný efekt viditelný i u lidí je potřeba čas, který ale nemáme. Pokusy na zvířatech nepostačují k tomu, aby odborné společnosti měnily zavedená léčebná doporučení, která jsou opřená o důkazy z klinických studií (evidence based medicine).
Nicméně pacientů ohrožených Covid-19 bude přibývat, a já jsem rozhodnut se řídit primárně Lékařskou přísahou a heslem "Primum non nocere (předevšim neškodit)". Doporučení expertních komisí totiž nejsou závazná a hlavně se v průběhu času mění - právě proto aby reflektovaly aktuální informace získané z klinického výzkumu. Vím o čem mluvím, medicině se věnuji od roku 1994 a mám i mnohaleté zkušenosti z výzkumných lékových studií jak z celé Evropy, tak z USA. Dneska prostě nedokážeme říct, co je pro pacienta lepší, ale každý by měl mít svobodnou volbu, jak se k dané problematice postavit.
Máte-li tedy obavy z epidemie Covid-19 a užíváte léky ze skupiny ACE nebo ARB, napište na email doktor@aambulance.cz a možnosti případné změny léčby probereme. Raději změníme 100 lidem léčbu zbytečně a třeba jen na krátkou dobu, než aby jeden z nich umřel na infekci Covid 19.
Podívejte se na složení léků, které užíváte. Laick řečeno, když bude některá z účinných látek končit na -pril nebo -sartan, užíváte ACEI nebo ARB.
Mezi ACEI patří: Ramipril (Tritace, Ramipril, Piramil, Ramil apod), Captopril (Tensiomin, Capoten), Enalapril (Enap, Berlipril, Enapril), Perindopril (Prestarium, Apo-Perindo, Perinalon, Prenessa), Lisinopril (Dapril, Diroton, Lisipril), Imidapril (Tanatril), Cilazapril (Inhibace)
Mezi ARB patří: Losartan (Lozap, Lorista, Sangona), Valsartan (Blessin, Kylotan, Valsacor, Valzap), Irbesartan (Isame, Ifirmasta, Irbec, Irbesartan), Telmisartan (Micardis, Tezeo)
ARB a ACEI jsou ale obsaženy s jinými látkami ve dvou- nebo tří-složkových preparátech, jejichž výčet zde není možný.
Ve vypjatých chvílích Vám přejme pevné nervy a hodně štěstí. O nových skutečnostech a poznatcích Vás budeme průběžně informovat buď e-mailem nebo na našem webu.
Při podezření na infekci koronavirem Covid-19/SARS2 raději nepoužívejte léky obsahující ibuprofen.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje používat při podezření na infekci koronavirem k léčbě zvýšené teploty léky obsahující ibuprofen. Ten je na českém trhu dostupný např. pod následujícími obchodními jmény: Brufen, Ibalgin, Apo-ibuprofen, Ibumax, Modafen, Nurofen. Těmto preparátům se tedy v době epidemie raději vyhněte. Vhodnější budou léky obsahující paracetamol.
V této fázi se jedná o doporučení, nikoliv zákaz používání ibuprofenu. Není k dispozici dostatek dat, na kterých by se mohla provést pdrobná vědecká analýza. Nicméně studie na zvířatech prokázaly horší průběh onemocnění SARS po podání ibuprofenu. To by bylo samo o sobě nedostačující, ale lékaři ve Francii upozornili na několik případů náhlého zhoršení stavu pacientů po podání ibuprofenu. Patrně nejsou vhodné ani léky obsahující kyselinu acetysalicylovou (Aspirin) a diclofenac. Zhoršení průběhu onemocnění se týká pouze infekce koronavirem Covid-19/SARS a neplatí pro chřipku a běžné virové infekty.
Je možné, že průběh koronavirové infekce Covid-19/SARS 2 zhoršují i některé léky používáné při léčbě vysokého krevního tlaku. Bližši informace z této oblasti by měly být k dispozici 19/3 ve večerních hodinách.
V době protiepidemických opatření COVID-19 SARS2 je nezbytné, aby se všichni občané řídili dodržováním nařízených karanténních opatření. A nosili roušky. Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.
Snažte se vyhýbat kontaktu s jinými osobami, nebo je alespoň minimalizovat. A to jak v zájmu svého zdraví, tak i zdraví ostatních. Když už ke kontaktu musí dojít, dodržujte si odstup alespoň 2 m (lepší jsou ale 3 m) a noste roušku. To by mělo být samozřejmostí při vstupu do obchodu, na úřad, do lékárny nebo ordinace a při použití hromadné dopravy nebo taxislužby. Bohužel se opakovaně na poliklinice setkáváme s lidmi, kteří tato doporučení nerespektují, nebo se za nošení roušky stydí. Ostych ale není za daných okolností vůbec na místě! Tím, že roušku nosíte naopak vyjadřujete svoji solidaritu s okolím a chráníte především ostatní občany před možným zdrojem nákazy. V případě, že jste sami nebo jen s blízkou osobou v přírodě nebo v domácnosti, pak nošení roušky nebo podomácku zhotovené masky naopak nedoporučujeme. Kapénky s možnou infekcí totiž maska zachytí a vy je při nádechu opět vdechujete - dochází tak cirkulaci infikovaného vzduchu (pokud ovšem nemáte masku s výdechovým ventilem).
Jak již bylo na různých místech několikrát zmíněno, proti nakažení virem vás ochrání pouze masky a respirátory kategorie FFP3, které ale nejsou od ledna 2020 vůbec k dostání. Smyslem nošení masek nižších kategoriíí a po domácku vyráběných roušek je zamezení vydechování kapének s možnou infekcí do okolí. Nosím roušku, chráním Tebe.
V této souvislosti velmi oceňujeme aktivitu zastupitelstva Dolních Břežan, které se rozhodlo distribuovat roušky bezplatně do všech domácností. A my k tomu přidáváme několik zásad jak roušky správně používat, k dispozici na našem webu - https://aambulance.cz/aktuality.php článek „Jak správně používat roušky“ od MUDr.Matouškové.
Návod, jak podomácku roušku vyrobit naleznete na internetu, např.zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-domaci-vyroba.A200316_220334_veda_pka
Za nošení roušek a masek se nestyďte. Je to jedna z mála věcí, jak můžete přispět ke zpomalení počtu nakažených osob. Platí tedy: Nosím roušku, chráním Tebe. A dodávám: Vem si roušku, ochraň mne.
PS: Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.