AESCULAP AMBULANCE

Stodůlky

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.



Nosím roušku - chráním Tebe. Vem si roušku, ochraň mne.

V  době protiepidemických opatření COVID-19 SARS2 je nezbytné, aby se všichni občané řídili dodržováním nařízených karanténních opatření. A nosili roušky. Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.

Snažte se vyhýbat kontaktu s jinými osobami, nebo je alespoň minimalizovat. A to jak v zájmu svého zdraví, tak i zdraví ostatních. Když už ke kontaktu musí dojít,  dodržujte si odstup alespoň 2 m (lepší jsou ale 3 m) a noste roušku. To by mělo být samozřejmostí při vstupu do obchodu, na úřad, do lékárny nebo ordinace a při použití hromadné dopravy nebo taxislužby. Bohužel se opakovaně na poliklinice setkáváme s lidmi, kteří tato doporučení nerespektují, nebo se za nošení roušky stydí. Ostych ale není za daných okolností vůbec na místě! Tím, že roušku nosíte naopak vyjadřujete svoji solidaritu s okolím a chráníte především ostatní občany před možným zdrojem nákazy. V případě, že jste sami nebo jen s blízkou osobou v přírodě nebo v domácnosti, pak nošení roušky nebo podomácku zhotovené masky naopak nedoporučujeme. Kapénky s možnou infekcí totiž maska zachytí a vy je při nádechu opět vdechujete - dochází tak cirkulaci infikovaného vzduchu (pokud ovšem nemáte masku s výdechovým ventilem).

Jak již bylo na různých místech několikrát zmíněno, proti  nakažení virem vás ochrání pouze masky a respirátory kategorie FFP3, které ale nejsou od ledna 2020 vůbec k dostání. Smyslem nošení masek nižších kategoriíí a po domácku vyráběných roušek je zamezení vydechování kapének s možnou infekcí do okolí. Nosím roušku, chráním Tebe.

V této souvislosti velmi oceňujeme aktivitu zastupitelstva Dolních Břežan, které se rozhodlo distribuovat roušky bezplatně do všech domácností.  A my k tomu přidáváme několik zásad jak roušky správně používat, k dispozici na našem webu - https://aambulance.cz/aktuality.php   článek „Jak správně používat roušky“ od MUDr.Matouškové.

Návod, jak podomácku roušku vyrobit naleznete na internetu, např.zde: https://www.idnes.cz/technet/veda/rousky-domaci-vyroba.A200316_220334_veda_pka

Za nošení roušek a masek se nestyďte. Je to jedna z mála věcí, jak můžete přispět ke zpomalení počtu nakažených osob. Platí tedy: Nosím roušku, chráním Tebe.  A dodávám: Vem si roušku, ochraň mne.

PS: Od 18/3 je nošení roušek a masek mimo domov povinné.




Neschopenky od 1/1/2020

eNeschopenku vystavuje ošetřující lékař – tedy lékař, který svým vyšetřením zjistil, že pacientův zdravotní stav neumožňuje vykonávat zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, a léčí jej. Nelze postupovat tak, že by jeden lékař odeslal pacienta k jinému lékaři jen za účelem vystavení eNeschopenky.

Upozornění Ministerstva zdravotnictví k vystavování a vedení dočasné pracovní neschopnosti
 
V souvislosti s dopady nového elektronického systému vystavování neschopenek se podle informací z terénu objevuje snaha přenášet povinnost vystavit neschopenku na jiné lékaře, než kteří jsou k tomu ze zákona povinni. Ministerstvo zdravotnictví proto uvádí na pravou míru, kdo má podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, povinnost vystavit neschopenku.
O vzniku dočasné pracovní neschopnosti u pojištěnce rozhodne (tedy „neschopenku“ vystaví) ten lékař, který vyšetřením zjistí, že pojištěnci zdravotní stav pro nemoc nebo úraz nedovoluje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost (= zaměstnání vykonávané za podmínek zakládajících účast na nemocenském pojištění nebo samostatná výdělečná činnost, pokud se osoba samostatně výdělečně činná na základě výkonu této činnosti přihlásila k účasti na nemocenském pojištění, nebo zaměstnání zahraničního zaměstnance, pokud se přihlásil k účasti na nemocenském pojištění).
Zákon o nemocenském pojištění tedy nijak nepočítá s variantou, že jeden lékař (v nemocnici, ambulantní specialista apod.) vyšetřením sice zjistí dočasnou pracovní neschopnost, avšak neschopenku nevystaví, předá jen tuto informaci praktickému lékaři s tím, aby ten vystavil neschopenku. Takový postup není v souladu se zákonem.
Zákon stanoví výjimku z povinnosti vystavit neschopenku pouze pro lékaře poskytující zdravotní služby v rámci zdravotnické záchranné služby nebo lékařské pohotovostní služby.
Další případy, kdy a který lékař vystavuje neschopenku jsou uvedeny níže v textu § 57 odst. 1 NZP, jedná se např. o situaci, kdy je pojištěnec přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo když je pojištěnci na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče.
Stejný ošetřující lékař, který neschopenku vystavil, ji vede i nadále, pokud bude nadále vyšetřovat a léčit pacienta z důvodu, pro který u něj rozhodl o dočasné pracovní neschopnosti.
Na druhou stranu, pokud například praktický lékař vyšetří pacienta a zjistí, že pacient není pro svůj zdravotní stav schopný vykonávat zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, ale za účelem dalšího vyšetření jej odesílá například do nemocnice, přičemž toto další vyšetření nemá vliv na to, zda je pacient schopný vykonávat zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, platí v souladu s výše uvedeným, že rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti vystavuje ten lékař, který tuto neschopnost zjistil první, tedy v tomto případě praktický lékař.

bližší info na https://www.mzcr.cz/dokumenty/upozorneni-ministerstva-zdravotnictvi-k-vystavovani-a-vedeni-docasne-pracovni-ne_18337_1.html



Změny pojišťoven

Upozorňujeme všechny naše pacienty a pacientky, že je nutné hlásit změny pojišťovny buď v předstihu nebo hned po provedení změny. Pojišťovny nám tyto informace nesdělují a až zpětně se často dozvídáme o změně pojištění. Provedená vyšetření a předepsané léky pak nejsou pjišťovnou hrazeny, ale vyžadovány po předpisujícím lékaři. 

Pokud bude k takové situaci docházet, budeme nuceni vymáhat vynaložené prostředky na pacientech, kteří změnu nenahlásili. Vemte laskavě na vědomí, že hlásit změnu pojišťovny lékaři je Vaše povinnost. Děkujeme za pochopení.




Infuze s megadávkou vitaminu C

Chtěli bychom tímto oznámit, že v naší ordinaci jsme nikdy nepoužívali a nepoužíváme přípravek VIASKOR, který je stahován z trhu v České republice. Nadále dokážeme nabídnout aplikaci vysokých dávek vitaminu C za výhodných finančních podmínek (800 Kč za 7,5 g včetně podání), nyní nově i v domácím prostředí pacienta (2.000 Kč).




Infuzní léčba vitaminem C

Rozšiřujeme nabídku našich služeb o infuzní léčbu vitaminem C, při které se vysoké dávky vitaminu C podávají "kapačkou" do žíly. Jedná se o moderní léčebný trend, který má prokazatelné výsledky u následujícíh onemocnění: zánětlivá onemocnění, revmatické choroby, syndrom vyčerpání a nádorová onemocnění.

Informace o novém způsobu léčby naleznete na http://www.vitamin-c-infuze.cz/verejnost/

Léčbu pojišťovny nehradí, jedna dávka vitaminu C v množství 7,5 g stojí 600 Kč (naše nákupní cena), podání infuse stojí 600 Kč za návštěvu 

Podrobnější informace Vám v případě zájmu rádi sdělíme na vyžádání.