AESCULAP AMBULANCE

Stodůlky

Kombinovaná ambulance praktického lékaře, internisty a kardiologa. Komplexní diagnostika a léčba na jednom místě.
Covid-19 SARS 2 a ibuprofen

18.03.2020

Při podezření na infekci koronavirem Covid-19/SARS2 raději nepoužívejte léky obsahující ibuprofen.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje používat při podezření na infekci koronavirem k léčbě zvýšené teploty léky obsahující ibuprofen. Ten je na českém trhu dostupný  např. pod následujícími obchodními jmény: Brufen, Ibalgin, Apo-ibuprofen, Ibumax, Modafen, Nurofen. Těmto preparátům se tedy v době epidemie raději vyhněte. Vhodnější budou léky obsahující paracetamol.

V této fázi se jedná o doporučení, nikoliv zákaz používání ibuprofenu. Není k dispozici dostatek dat, na kterých by se mohla provést pdrobná vědecká analýza. Nicméně studie na zvířatech prokázaly horší průběh onemocnění SARS po podání ibuprofenu. To by bylo samo o sobě nedostačující, ale lékaři ve Francii upozornili na několik případů náhlého zhoršení stavu pacientů po podání ibuprofenu. Patrně nejsou vhodné ani léky obsahující kyselinu acetysalicylovou (Aspirin) a diclofenac. Zhoršení průběhu onemocnění se týká pouze infekce koronavirem Covid-19/SARS a neplatí pro chřipku a běžné virové infekty.

Je možné, že průběh koronavirové infekce Covid-19/SARS 2 zhoršují i některé léky používáné při léčbě vysokého krevního tlaku. Bližši informace z této oblasti by měly být k dispozici 19/3 ve večerních hodinách.

Aesculap Ambulance sro | Komentáře (0)

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentáře


Bold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici osmnáct: